Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Законодавство забезпечує вільний доступ до зали судових засідань, де відбувається розгляд справи, всіх бажаючих громадян, а також їх право робити письмові записи та фіксувати за допомогою звукозаписувальних технічних засобів все, що відбувається у залі судових засідань.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом. Судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом.
Положення щодо відкритості судового процесу знаходять своє відображення й у процесуальному законодавстві. Так статтею 7 Цивільного процесуального кодексу України, принцип гласності поєднаний з принципом відкритого судового розгляду, відповідно до якого судовий розгляд справ є усним і відкритим; ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду справи та про ухвалені судові рішення, крім випадків, установлених законом.
Суд своєю ухвалою в цивільному судочинстві може оголосити судове засідання або його частину закритим з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, існує декілька ситуацій, коли виникає потреба у вирішенні питання про закриття судового розгляду. Підстави проведення судових засідань у закритому режимі різняться залежно від категорії та обставин справи.
Факультативними підставами для закритого судового засідання зокрема можуть бути: необхідність забезпечення таємниці усиновлення. Відповідно до ст. 226 Сімейного кодексу України особа має право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення. Дитина, яка усиновлена, має право на таємницю, в тому числі і від неї самої, факту її усиновлення. Закритий судовий розгляд справ про усиновлення передбачено ст. 313 Цивільно процесуального кодексу;
При розгляді справи у закритому судовому засіданні мають право бути присутні лише сторони, та інші особи, які беруть участь у справі - свідки, експерти, перекладачі, спеціалісти.
Провадження у закритому судовому засіданні суд здійснює з додержанням усіх правил судочинства, що передбачені для відкритого судового розгляду. Під час судового розгляду забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису.
Відповідно до статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено, що судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя. Аналогічні норми знайшли своє відображення в усіх українських процесуальних кодексах.
Слід зазначити, що існує можливість оскарження рішення про проведення судового розгляду в закритому режимі в межах наявного процесу одним із його учасників. Ухвалу про розгляд справи в закритому судовому засіданні закон не дозволяє оскаржувати окремо від рішення суду, проте заперечення на неї, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Пресс служба Комінтернівського районного суду Одеської області.